בלוג סקס יותר טוב משוקולד

"האם סקס מזדמן הוא באמת מזדמן? מבט על המיתוסים, המציאות והסיכונים הקשורים ליחסים מיניים שאינם תואמים את הנורמות המסורתיות"

"האם סקס מזדמן הוא באמת מזדמן? מבט על המיתוסים, המציאות והסיכונים הקשורים ליחסים מיניים שאינם תואמים את הנורמות המסורתיות"

הרעיון של סקס מזדמן או תרבות סטוצים כבר זמן רב נושא לשיחה וספקולציות בשל הימנעותו הכללית ממבנה היחסים המסורתי. עם זאת, מאז כניסתה של היכרויות דיגיטליות, מספר גדל והולך של אנשים עוסקים במערכות יחסים מיניות מזדמנות, או "סטוצים מזדמנים", ללא יציבות או מחויבות של מערכות יחסים רומנטיות מסורתיות. חשוב להבין את המיתוסים, המציאות והסיכונים הכרוכים במפגשים מסוג זה.

המיתוסים על סקס מזדמן מצביעים לעתים קרובות על כך שמדובר בחילופי דברים אינטימיים חופשיים, נטולי סיכון, שאינם כרוכים ברגשות או מחויבויות. החברה גם תיארה את הסצנה באופן היסטורי ככזו המלאה בהפקרות וחוסר מוסריות. להיפך, בעוד שמפגשים אלה עשויים לקבל תפקיד פחות מובנה לכאורה, הם לעתים קרובות עוקבים אחר תסריט מסוים שנקבע באמצעות הנחיות או ציפיות קבועות מראש. לדוגמה, אחד הצדדים או שניהם עשויים לצפות שלא יהיו ציפיות או השלכות מתמשכות מעבר למפגש – כלומר, זהו צימוד פיזי לחלוטין. יתר על כן, המעורבים עדיין יכולים להתחבר רגשית באופן שהוא בלעדי רק להם, גם אם זה לא מתאים להגדרה של מערכת יחסים רומנטית מסורתית.

למרות שאין שום דבר "רע" בעיסוק במין מזדמן, כמו בכל דבר ישנם סיכונים מסוימים הקשורים לתרגול. סיכונים אלה יכולים להיות מושפעים ממגוון מרכיבים, כולל גיל, מצב סוציו-אקונומי והסביבה החברתית בה מתקיים המפגש. לדוגמה, סטודנטים עשויים לבחור לקיים יחסי מין מזדמנים עם חבר לכיתה, ובתמורה לתכונה מסוימת אחד עשוי להיות סביר יותר מאחרים להיכנע ללחץ לעסוק במין לא מוגן או לעסוק בהתנהגויות מסוכנות.

בצד החמור יותר, עיסוק במין מזדמן עלול להציב אנשים בסיכון גבוה יותר לזיהומים המועברים במגע מיני (STI). מכיוון שסקס מזדמן נתפס לעתים קרובות כמין ללא מחויבות, אנשים במערכות יחסים אלה נוטים פחות לדבר על שימוש בקונדום או צורות אחרות של הגנה. כתוצאה מכך, הסיכון להעברת זיהומים כגון כלמידיה, זיבה ועגבת מוגבר – נושא דחוף עוד יותר כאשר לוקחים בחשבון את הזינוק האחרון במחלות מין. בנוסף, מחקרים מצביעים על כך שנשים נוטות יותר ללכת יחד עם סקס ללא קונדום כאשר הן עוסקות במין מזדמן, ובכך מציבות אותן בסיכון גבוה עוד יותר לזיהומים אלה.

סיכון פוטנציאלי נוסף הקשור למין מזדמן הוא ההשלכות הרגשיות שהוא יכול להביא. למרות שהצדדים המעורבים אולי קבעו מראש את ההסדר ונכנסו אליו מרצון ובפתיחות זה עם זה, מפגשים אלה עדיין יכולים לסבך את הניואנסים של מערכת היחסים ברגע שהרגשות נכנסים למשוואה. כתוצאה מכך, סקס מזדמן יכול להוביל לתחושות של חוסר ודאות, חרטה ועצב, או באופן נפוץ יותר, חוסר סגירה. בעוד שזה נכון יותר עבור המעורבים, זה עדיין יכול להוביל לקנאה פוטנציאלית ולרגשות שיוריים של תשוקה, ללא קשר להסכם המקורי או לכוונה של אחד הצדדים.

בסך הכל, סקס מזדמן אינו בהכרח תופעה חדשה, עם זאת, חלו מספר שינויים באופן שבו אנשים עוסקים במערכות יחסים מסוג זה. בעוד שאנשים מכל קבוצת גיל עשויים לבחור להשתתף במפגשים מזדמנים, אלה מתחת לגיל 25 נוטים יותר לעסוק במין מזדמן בהשוואה לאנשים מבוגרים יותר. למרות שהסטריאוטיפים המלווים סקס מזדמן כבר אינם מושרשים למעשה, עיסוק במערכות יחסים מסוג זה יכול להביא איתו מספר סיכונים. מבחינה פיזית, עיסוק בפעילות מינית ללא הגנה מתאימה עלול להוביל לסיכון מוגבר למחלות מין, בעוד שעיסוק בפעילות מינית יכול להוביל גם להשלכות רגשיות.

עבור אלה שכן בוחרים לקיים יחסי מין מזדמנים, חשוב לוודא כי שני הצדדים מרגישים בנוח עם ההסדר ולתרגל מין בטוח בכל עת על מנת להפחית את הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בו. יתר על כן, חשוב גם להכיר ולנהל כל רגש פוטנציאלי של קנאה או חרטה, במיוחד אם אחד הצדדים מחליט לסיים את מערכת היחסים המזדמנת. בסופו של דבר, זה תלוי באנשים להחליט אם סקס מזדמן מתאים להם ולהכיר את הסיכונים הכרוכים בהחלטתם.